Pomoc w walce z COVID-1925 marca 2020

Szanowni Rodzice,

W poprzedniej wiadomości wspomnieliśmy o możliwości połączenia sił w zwalczaniu epidemii COVID-19. W obliczu tego zagrożenia chcemy aktywnie pomagać, na tyle na ile będziemy w stanie, a poprzez przedszkole możemy dotrzeć do szerszej grupy ludzi i skoordynować nasze działania.

W pierwszej kolejności zdecydowaliśmy się skierować nasze kroki w stronę służby zdrowia. Jesteśmy po rozmowach z przedstawicielami szpitali Św. Rafała oraz Uniwersyteckiego. Wiemy, że brakuje im sprzętu do ochrony: maseczek, przyłbic, kombinezonów/fartuchów, rękawiczek, gogli i płynu do dezynfekcji. Chcemy przeprowadzić na terenie przedszkola zbiórkę w.w. materiałów – dając czas na ich zorganizowanie sobie, Państwu i komukolwiek kto się o tej akcji dzięki nam dowie, myślimy o zbiórce pod koniec tygodnia, w piątek lub sobotę (dokładnie się jeszcze określimy). Przy dobrej pogodzie, jaka jest prognozowana, zbiórka będzie się odbywać na parkingu przedszkola (bez wchodzenia do pomieszczeń), w godzinach od 7.00 do 13.00. Popołudniem zebrany materiał odbiorą przedstawiciele szpitali, bądź sami je tam przetransportujemy. Czas jest tu kluczowy więc jeśli komukolwiek cokolwiek uda się do tej pory uzbierać to będziemy wysyłać, a później zorganizujemy następną zbiórkę.

Kwestią najbardziej naglącą wydają się być maseczki, głównie dla pacjentów szpitali. Jesteśmy już umówieni z firmą Suknie Ślubne Wieczorowe MKL, która zgłosiła chęć nieodpłatnego szycia maseczek jeśli dostarczymy materiał. Tu pojawiają się schody , ponieważ praktycznie nie można już dostać fizeliny, która jest podstawowym składnikiem takich maseczek. Jednakże wiemy, że nawet gdyby to miały być maseczki z podwójnej warstwy bawełny, to przy aktualnym zapotrzebowaniu będą one na wagę złota. Możemy również zamiast fizeliny zastosować agrowłókninę, bądź geowłókninę (lub cokolwiek co będzie blokowało rozsiewanie zarazków umożliwiając jednocześnie oddychanie). Podsumowując, na maseczki potrzebujemy materiał: jakąkolwiek bawełnę, geowłókninę/agrowłókninę/cokolwiek podobnego, gumki/sznurki do wiązania. Możemy ten materiał zbierać, bądź możemy zorganizować zbiórkę pieniędzy i go kupować jeśli już znajdziemy źródło.

W związku z nieograniczonym i palącym zapotrzebowaniem na maseczki chcieliśmy zapytać czy ktoś z Państwa ma umiejętności, maszynę do szycia i chęć szycia maseczek – dostarczymy takiej osobie niezbędny materiał. Chcieliśmy również prosić o pomoc w poszukiwaniu osób, które mogą takie maseczki szyć.

Drugim problemem jest płyn do dezynfekcji – szpitale przyjmą każde jego ilości, zatem jeśli są Państwo w stanie go jakoś zorganizować/kupić/podzielić się to zachęcamy do tego. Również spirytus będzie odpowiedni. Jeśli mają Państwo dostęp lub wiedzą gdzie takie płyny można kupić to prosimy o podzielenie się informacją mailowo/telefonicznie/na naszym Facebooku.

Reszty materiałów można szukać w sklepach BHP czy budowlanych.

Kolejnym problemem szpitali są bardzo szybko kurczące się zapasy krwi. Jesteśmy dalecy do namawiania Państwa do ryzykowania własnym zdrowiem, dlatego wstrzymamy się od zwrotów w stylu „zachęcamy”, jednakże jeśli ktoś poczuje się w obowiązku, to krew aktualnie można w Krakowie oddawać jedynie w RCKiK na ul. Rzeźniczej 11 w godz. 7-16, od poniedziałku do piątku (choć możliwe, że już niedługo ogłoszą funkcjonowanie również w weekendy). Po rozmowie telefonicznej wiemy, że do budynku wpuszczane są pojedyncze osoby, a cała reszta czeka w kolejce na zewnątrz. W związku z tym prosi się o uwzględnienie warunków pogodowych i liczenie się z oczekiwaniem w kolejce 1-4 godzin. Proszę pamiętać, że jeśli ktoś ma objawy jakiejkolwiek choroby, miał kontakt z osobą zarażoną, z osobą wracającą z zagranicy, z osobą na kwarantannie, bądź osobą, która ma objawy zarażenia koronawirusem to nie powinien nawet próbować oddawać krwi, bo naraża innych na zarażenie, a po przebadaniu jego krew i tak nie zostanie przyjęta.

Na tę chwilę nasze działania są raczkujące, jednak nie chcielibyśmy poprzestać na jednorazowej akcji lub zawężać się jedynie do szpitali. Jeśli Państwo potrzebujecie jakiejś pomocy, jeśli wiecie o kimś kto potrzebuje pomocy, jeśli wiecie jak jakąś pomoc zorganizować, prosimy o informację.

W tych pierwszych podjętych przez nas działaniach potrzebujemy pomocy przy zorganizowaniu wymienionych materiałów i w szyciu maseczek.

Prosimy o kontakt mailowy, na facebooku pod tym postem lub pod nr tel. 509-673-044

Pozdrawiam,

Daniel Galicki